aktualizováno: 01.10.2022 21:46:38

Od Úhoště

Plánované vrhy

Zde je galerie matek plánovaných vrhů. Všechny mé chovné feny mají samozřejmě českou bonitaci a české výsledky rtg DKK, případně DLK. Chovné páry sestavuji s ohledem na případné vady rodičů nebo s ohledem na nositelství některých dědičných onemocnění. Tudíž vlčák ode mě např. nikdy neonemocní degenerativní myelopatií nebo nebude postihnutý dwarfismem. Otce preferuji z linií, které jsou v populaci méně zastoupené. Také raději používám původní české, případně slovenské linie. Rezervace na štěňata přijímám již dlouhou dobu před narozením štěňat, v podstatě vždy od jara. Zároveň se tímto omlouvám zájemcům, kteří mě kontaktují až když jsou štěňata narozená a přejí si být na prvním místě na výběr štěněte. To prostě není možné. smiley

Občas se zde objeví vrhy po fenách mých přátel. Většinou jsou to feny z mého chovu a krycí psy pro ně vybírám já. Tudíž se jedná o štěňata stejně kvalitní, jako by to byly vrhy mé. Pro rezervaci můžete kontaktovat i mě.

 

Xuki II od Úhoště                                 

 

Jara III od Úhoště

 

Dejzy III od Úhoště

 

 

 Gabi of Marvelwood                                     

 

the Black sea Wolfdog Giny

 

  

Choki III od Úhoště                                   

 

Cindy III od Úhoště

 

Ryška III od Úhoště

 

Vybrali jste si  rodiče? Tak prosím čtěte dále:

Československé vlčáky chovám už od roku 1993 a vlastním je o několik let déle. Takže plemeno znám dá se říci velmi dobře. Vím, ve kterých liniích či rodinách jsou historicky nějaké zdravotní nebo povahové problémy, vím o problémech v exteriéru. S ohledem na dlouhodobou znalost plemene si vybírám krycí psy. Proto používám především české krycí psy, kteří jsou spolu s jejich předky pod dohledem českého klubu dá se říci od počátku plemene, což se o zahraničních plemenících říci nedá. Pokud použiju zahraničního plemeníka, vždy dbám na to, aby jeho předci byli v maximální míře pouze z českého či slovenského chovu po co nejdelší dobu. Ale obecně se zahraničním krytím vyhýbám.

Zásadně nedělám "vrhy pro vrhy". Tedy jen aby byla nějaká štěňata. Všechny mé vrhy jsou promyšlené a reagují na aktuální situaci v populaci. V současnoti je cca 70 % populace příbuzné na jednu fenu a velká část populace má v rodokmenech několik stále se opakujících psů. Tak tyto psy v mých rodokmenech buď nenajdete vůbec nebo jen ojedinělě. A "všudypřítomnou" fenu u mě v PP nenajdete vůbec. Každým mým vrhem se snažím plemeno posunout dopředu a vzdálit zvyšující se příbuznosti populace. Jako jediná chovatelská stanice na světě se snažím každým rokem zrealizovazt aspoň tři vrhy, ve kterých jsou štěňata po čistě česko/slovenských rodičích. Tedy krystalicky čisté čsv. Tato štěňata mají pro mě nejvyšší hodnotu. V současnoti je v celé ČR a Slovensku pouze několik krycích psů, kteří jsou pouze čistě CZ/SK. A jejich počet se bohužel každým rokem snižuje. U mě je tedy taková Noemova archa, ve které se tito původní čs. vlčáci nachází. Taková štěňata prodávám pouze DO CHOVU. A pouze majitelům, kteří si budou vědomi jejich vyjímečnosti.

Štěňata prodávám především do rodinných domů s přístupem na zahradu. Pro bezpečné uzavření psa po nezbytně nutnou dobu nebo na noc požaduji kotec. Neprodávám štěňata majitelům do bytu. Takový pes většinou skončí v tzv. bytové kleci a to pro má štěňata opravdu nechci. Vlčák není ani pes do bytu, natožpak do malé klece v bytě.

Majitelé mých štěňat by měli být lidé dospělí nejen věkem. Nechci, aby o mých štěňatech někdo psal nebo se vyjadřoval jako o jakovlcích, pakovlcích, bestiích, blbcích, vlcích nebo je častoval podobnými infantilními názvy. Chci, aby si majitelé mých štěňat svých psů opravdu vážili.

Také si přeji, aby byli budoucí majitelé pevně zakotveni v životě a měli bezpečné a trvalé zázemí. Nechci s majiteli řešit, že je majitel bytu nebo spolubydlící vyhání z bytu. Nebo aby pes hledal náhradní domov z podobně zbytečného důvodu.

Každý vrh je díky vlastnostem rodičů originální. Některá štěňata se hodí více k menším dětem jako klidní rodinní psi, některá štěňata budou vhodná k různým druhům výcviku (záchranářský, stopařský, obranářský,...) . Některá štěňata budou vysloveně vhodná k velmi aktivnímu životu (sáně, koloběžka, kolo). Proto je nutné, abych od budoucího majitele věděla, k čemu bude pes určen. Nelze paušalizovat, že čs. vlčák je takový nebo makový a plemeno se (ne)hodí k tomu či onomu. I v rámci jednoho vrhu se povahy štěňat velmi liší. Ve spolupráci s majiteli vždy vybereme to nejvhodnější štěně.

 Všechny mé vrhy mají nějakou myšlenku a obecně všechny slouží k rozvoji plemene. Proto velmi uvítám takové zájemce o štěňata, kteří mají zájem o plemeno ve smyslu dalšího kvalitního chovu. Proto vždy upřednostním majitele, kteří plánují psa uchovnit, před majiteli, kteří chtějí vlčáka jen jako parťáka.

Jako každý dobrý chovatel uvítám, pokud se mnou majitel psa zůstane v kontaktu po celý život psa. Ráda bych věděla o všech případných problémech, ale i úspěších. Jsem tu s radami i s konkrétní pomocí, pokud nastane jakýkoliv problém.

Vrhy od fen, které jsou ve spoluvlastnictví nebo ke mně přijedou ze zahraničí na krytí a odchov, jsou srovnatelné s vrhy od mých vlastních fen. Tato štěňata jsou většinou narozena a odchována u mě, takže mají mou plnou péči. Pokud mají štěňata v  domě jejich majitelů, jsou pod mojí kontrolou a dohlížím jak na veterinární péči, tak na vhodné stravování i socializaci. A ano, hodně cestuji. A ne, nevadí mi to. Miluji to.

Pokud jste se textem prokousali až sem a neodradila jsem vás, ozvěte se mi ohledně rezervace štěňete. Čekací listiny jsou otevřeny vždy až rok dopředu před plánovaným krytím.

Před prodejem štěněte se přijedu osobně podívat, kde bude štěně bydlet.