aktualizováno: 21.01.2025 23:00:09

Od Úhoště

Čs. vlčák a ostatní psi

                           Č S V     A     O S T A T N Í     P S I  

 

    Často se mě zájemci o štěňata ptají, jestli si můžou pořídit čsv, když už doma jednoho psa mají. Případně jestli je vhodné si k malému pejskovi pořídit velkého vlčáka.

     Československý vlčák je plemeno, které velmi miluje společnost. Jak psí, tak lidskou. Samotný vlčák je vlčák jen napůl. Nemůže se sobě rovným rozehrát řeč těla a komunikovat tak, jak je mu přirozené. Majitel vlčáka-jedináčka nikdy nevidí jak spolu vlčáci komunikují, jak si navzájem projevují přízeň, jak si spolu hrají a žijí. Já vím, můžete  namítnout, že se psy se potkává denně a hrát si s nimi také může. Ale kdybyste měli možnost zažít soužití dvou  nebo více vlčáků, viděli byste, že je to nesrovnatelné. Ale i soužití vlčáka s jiným plemenem je vhodné. Vlčákovi je jedno, že s ním obývá byt malý jorkšíráček. Hlavně, že je to pes a že s ním může komunikovat po psím. Nehrozí, že by vlčák svého malého partnera zakousnul nebo mu jinak úmyslně ublížil. Ale může se stát, že jej temperamentní vlčák při hře trošku převálcuje či přilehne.

 Také soužití vlčáka s jiným psem je vhodné. Buď je vlčák pořízen ke druhému psovi nebo je vlčákovi pořízen kamarád. V obou případech nemusíte mít obavy, že by se jako dospělí prali. Už v době dospívání mladšího psa je vybudováno hodnostní postavení, které je oběma (či více) psy respektováno. Teprve až výše postavený jedinec zestárne nebo jinak tělesně zchátrá, bude se snažit mladší jedinec zaujmout jeho místo. Zpravidla je u takovéto šarvátky velmi mnoho vrčení, ale málokdy se stane, že by si psi nebo feny opravdu ublížili. 

   Poněkud jiný je vztah dospělého psa k jiným, cizím psům. Pokud jsou to psi známí, se kterými se váš vlčák zná a má s nimi ujasněné postavení, není v jejich vztahu problém.Pokud jsou to psi cizí, pravděpodobně je váš vlčák-pes napadne. Fena se zpravidla s cizím psem  seznámí a  je ochotná se s ním spřátelit.