aktualizováno: 18.04.2024 23:13:32

Od Úhoště

Dog-trekking

                Dog-trekking

 

  Tento sport našel své příznivce už i u nás. Největší nadšenci se rekrutují z řad milovníků  horských tůr,  outdoorových vyznavačů, extrémních vytrvalců vlastnících psa, ale také jen obyčejných majitelů psů, kteří mají prostě radost z pohybu v přírodě se psem.

  Psovod je při dog-trekkingu se psem spojen buď canicrossovým postrojem a vodítkem s amortizérem ( guma všitá do vodítka, tlumící nárazy) připjatým ke canicrossovému bedernímu pásu nebo jen vede psa na vodítku.

  Tento sport  je pro československého vlčáka jako ušitý na míru. Majitel tráví se psem spoustu času v přírodě a ještě si oba trénují kondici. Během roku je u nás uspořádáno mnoho dog-trekkingových závodů. Ty jsou etapové, jejich délka se pohybuje obvykle kolem 100km. Některé závody mají vypsané i kratší tratě, tzv. dětskou kategorii, zpravidla kolem 40km.

  Během závodu může být pes upoután i na volno. Zpravidla je předepsaná zátěž, kterou psovod povinně nese  v batohu. Na některých závodech je povolen batoh pro psa , který může nést část nákladu, cca 8-10kg. V každém případě je příjemné, pokud si pes může nést např. svou vodu, granule či konzervu.

  Na  nosení batohu (dog-packing) můžete vlčáka uvykat už od mala. Lepší je nejdříve psa naučit nést nějaký postroj na hřbetě, později prázdný batoh a postupně přidávat lehkou zátěž. Nezapomeňte, že nesmíte nechat nosit zátěž štěně či mladého psa, který ještě nemá dokončený vývin kostry. U velkých plemen obecně by to mělo být až ve věku 18-24 měsíců.  Batoh má zpravidla dvě velké kapsy na boku. Umístěte jej na psa tak, aby byl posazen na lopatkách, nikoliv vzadu na hřbetě. Každou stranu se snažte zatížit stejnoměrně. Mladému psovi, který se teprve učí nosit batoh trvá delší dobu, než se naučí udržovat rovnováhu  se zatíženým batohem na zádech při překonávání terénních překážek. Zrovna tak je pro něj obtížné učit se přeskakovat překážky v podobě padlých stromů, potoků.  Také si musí uvědomit, že s batohem na zádech se jen těžko protáhne křovím  nebo mezi stromky.

Při prvních pokusech mějte každopádně pejska na vodítku a uklidňujte jej. Také  ho můžete postupem času naučit, že batoh je vlastně velmi prospěšná věc, protože se tam nachází jídlo a dobroty jen a jen pro něj. Pokud byste pejskovi poprvé nasadili batoh a pustili na volno, mohlo by se lehce stát, že pejsek zpanikaří a bude utíkat i s batohem na zádech ve snaze „to“ setřást. Mohlo by se stát něco nepříjemného.

  Dospělého psa, který je zvyklý nosit zatížený batoh, můžete ne výletech nechat běhat na volno. Sám si bude dávat pozor, aby se nepřevážil a bude si sám vybírat nejschůdnější cestu. Ostatně- máme vlčáky a ti si vždy raději dělají věci po svém.

  Takže i zde platí, že nesmíme pospíchat. Výuku nosení batohu si můžete rozložit např. na celé jaro a rozhodně nemusíte mít strach, že o něco letos přijdete.

  U nás existuje několik firem, zabývajících se výrobou potřeb pro psí sporty. Prohlédněte si co nejširší nabídku. Zvolte batoh, který bude velikostně tak akorát, nebude psa tlačit do zad nějakým popruhem a při nákupu nešetřete penězmi. Pokud by psa batoh tlačil do zad, bohužel vám to neřekne a vy mu můžete způsobit zdravotní potíže.