P O R O D
Doba březosti bývá značně variabilní. Fena může porodit 58. den, pokud je prvnička, pokud má v sobě větší počet štěňat nebo se momentálně více namáhala. Ale může také porodit až daleko po šedesátém dnu březosti, např. pokud v sobě nosí jen jedno štěně nebo se jedná o fenku starší. Vše je normální a není třeba se o fenku bát. Pokud byste přeci jen chtěli mít jistotu, zajďete k veterináři, aby se podíval, je-li vše v pořádku.
Blížící se porod pozná i nezkušený majitel feny. Fena bude pravděpodobně už den před porodem odmítat potravu. Při venčení bude běhat do tmavších koutů, pod potrubí, do křoví a bude nervózní. V kotci bude pravděpodobně v boudě a bude silně hrabat. Doma bude chodit sem a tam, bude nervózně hrabat koberec nebo si přehrabávat pelíšek. Je dobré už v této době fenku umístit na místo, kde bude porod probíhat a tam ji nechat v klidu. Měla by mít vždy dostatek čerstvé vody.
Těsně před porodem bude sedět nebo ležet na místě, funět a uvidíte i první nápinky. Porod samotný je bezproblémový. Čsv mají všechny potřebné instinkty velmi silné, takže porod a vše kolem něj si fenka v podstatě odbyde sama. Můžete přihlížet a být jen jako morální podpora. Tedy pokud vás u sebe fenka strpí.
Štěňátka se rodí s plodovými obaly, které fena hned prokousne, slíže plodovou vodu, překousne pupeční šňůru a obal pozře. Potom začne štěně čistit jazykem a masírovat. Může se vám zdát, že vše dělá jaksi rychle a zbrkle, za pupeční šňůru rve až moc silně a štěně líže poněkud neurvale. Nechte ji, ví co dělá. V přírodě musí být všechny známky toho, že probíhá porod zahlazeny kvůli predátorům. Také chce mít fenka vše hotové, než přijde další štěně. Pokud to nemůžete vydržet a chcete mermomocí něco dělat, můžete štěněti aspoň vytřít tlamičku od hlenů. Není to nutné, ale budete mít pocit, že jste přispěli svou troškou do mlýna. Štěně může a nemusí začít hned pít. Může jen odpočívat. Takto se celý proces opakuje několikrát podle počtu štěňat. Konec porodu pravděpodobně nepoznáte. Může se stát, že po několika hodinách se ještě narodí jedno poslední štěně.
Podložka, kterou máte pod fenou je pravděpodobně mokrá a špinavá od krve. Vyměňte ji za suchou a nechte fenu v klidu odpočívat. Pravděpodobně bude spát. Nenuťte ji jít ven, až bude chtít, sama vstane. Také jí nenuťte žádné jídlo. Fena pozřela plodové obaly a vypila plodovou vodu. Nají se pravděpodobně až druhý den, Musíte počítat s tím, že plodové obaly mají silný projímací účinek, tedy se druhý den můžete dočkat v bytě překvapení.
Může se stát, že vás fena nebude chtít ke štěňatům pustit a vy tak nebudete moct zjistit jejich počet a pohlaví. Počkejte tedy, až se fena půjde vyvenčit a vše zkontrolujte v této době. Zbytečně ji nestresujte svou přítomností, pokud vám dává najevo, že vás u štěňat nechce. Mohla by mít snahu štěňata začít stěhovat tam, kde bude mít více klidu. Tento strach ji za několik dní opustí a vše bude opět v normálu.
Moje druhá fena měla pravidelně ten samý problém. Porodila naprosto sama a nikoho u sebe nechtěla. Když jsme se jen objevili na chodbě několik metrů od ní, tlumeně vrčela. Pokud jsme chtěli přijít blíž, otevřeně hrozila s vyceněnými zuby a střídavě brala štěňata dost brutálně do tlamy. Ač to byla naprosto podřízená a poslušná fena, vždy pár dní po porodu se změnila na opravdového vlka, který u sebe lidi prostě nechtěl. Poprvé vstala od štěňat až dva dny po porodu, když už jsem měla obavy, jestli jí nepraskne močový měchýř. Manžel ji vzal na vodítku vyvenčit a já jsem teprve mohla zjistit, kolik štěňat a jakého pohlaví máme. Ano, mohla jsem jí nasadit náhubek a donutit jí nechat mě vstoupit ke štěňatům. Ale bylo by to za cenu, že se o ně bude strachovat, lehat si přes ně , brát je do tlamy a tahat ven z pelechu na jiné, bezpečnější místo. To jsem riskovat nechtěla. Takže jsem se smířila s tím, že vše budu vědět, až se fenka bude cítit v bezpečí a bude vidět, že jí štěňata nikdo nesebere. Takto se chovala vždy jen prvních několik dní. U žádné z mých dalších fen jsem nikdy nic podobného nezažila.