aktualizováno: 21.01.2025 23:00:09

Od Úhoště

Pro koho je/ není vhodný

 

Pro koho je / není vhodný

Pokud si chceme pravdivě odpovědět na tuto otázku, podívejme se, co nám i plemeni říká standard:

Povaha a charakter
Temperamentní, velmi aktivní, vytrvalý, učenlivý, rychle reagující. Neohrožený a odvážný. Nedůvěřivý. Svému pánovi projevuje neobyčejnou věrnost. Odolný vůči povětrnostním vlivům. Všestranně upotřebitelný.

 

Temperamentní, velmi aktivní - československý vlčák takový opravdu většinou je. Pravda, najdeme i vysloveně líné jedince, pohodáře, kteří raději pozorují hru jiných, než aby se sami aktivně zapojili. Ale plemeno je obecně aktivní. Pokud chceme svým držením psa či chovem, i nadále následovat standard a řídit se fyziologickým potřebám plemene, majitel by měl svému psovi poskytnout adekvátní zaměstnání. Výcvik, psí sporty nebo jen privátní aktivity, jako je kolo, koloběžka, sáně.........  Pokud budou vlčáci po několik generací drženi po celý den v bytě, kde je jedinou aktivitou chození po kleci 1x1m a večer vycházka kolem paneláku, typická vlastnost plemene, jako je temperament, postupně vymizí. Pes musí mít možnost se aktivně pohybovat ve chvíli, kdy pocítí potřebu. Nemůže přitom narážet na stěny domácí klece, vybíjet si energii nekonečným hrabáním podlahy klece nebo stereotypním pohybem po zavřené chodbě tam a zpět. Totéž platí i o celodenním zavření v kotci. Nevyužívané vlastnosti organismu postupně mizí, to je jednoduchá genetika..... 

Pokud lpíte na perfektně udržované zahradě, nekupujte si vlčáka.

Nemůžete svému vlčákovi dopřát denně aktivitu? Nemáte čas mu věnovat svůj aktivní čas? Pořiďte si jiné plemeno a neničte toto. Nezaslouží si to.

Vytrvalý- tato vlastnost plemene jde ruku v ruce s temperamentem. Ale pokud chceme podpořit a hlavně udržet tuto typickou vlastnost plemene, měli bychom vlčáka cíleně zaměstnávat během. Ideální je kolo, canicross, dogtreking, koloběžka, sáně. Pokud naučíte psa aktivní práci, při které by nejen běžel, ale i táhl, je to ideální. Takové jedince je radost používat dále v chovu. A chovatelé by ideálně měli v chovu používat takto aktivní jedince.

Nemůžete jezdit na kole nebo běhat a váš pes tráví vycházky na vodítku? Pořiďte si jiné plemeno.

Učenlivý- každý vlčák by měl mít zaměstnání. Všichni víme, že znuděný vlčák je horší než dynamit. A pes, který žije na uzavřeném dvoře bez podnětů, vycházek do okolí a zaměstnání pro hlavu, velmi trpí. Taktéž vlčák, který celý den čeká na majitele v bytě a jeho jediným podnětem je večerní příchod majitele a vycházka na vodítku kolem bloku, trpí také. Oni to majiteli pochopitelně neřeknou, protože nemají jak. Proto je velmi sobecké, když si vlčáka pořídí člověk, který ne něj nemá čas. Umístí jej do bytu a nehledí na potřeby psa. Pořídí si je jen proto, že se mu vlčák líbí a prostě ho chce. Váš pes MUSÍ mít psychické zaměstnání. Jakýkoliv výcvik, aktivitu, sport.

Je pro vás pojem "mít vlčáka" spojen s tím, že se dívate na svého psa trvale žijícího na zahradě bez možnosti vycházek nebo trávícího nekonečné dny v domácí kleci? Pořiďte si jiné plemeno. Nebo raději žádné.

Odolný vůči povětrnostním vlivům- toto je důležitá vlastnost, která dělá vlčáka vlčákem. Všichni si jej pořídí proto, že chtějí "vlka" a přitom tohoto "vlka" strčí do vytápěného bytu. To je úplně špatně. Vlčáčí tělo musí být vystaveno střídaní denních a nočních teplot, musí být vystaveno střídání ročních období, jeho tělo musí vytvářet hustou zimní srst s masivní podsadou a letní srst. Tedy aspoň pokud chceme vlčáka zachovat vlčákem a nemít po několika generacích držení v bytě jen trapnou karikaturu. Každý chovatel by měl dbát na to, aby jedinci, podílející se na chovu, žili neustále v podmínkách, které podporují typické vlastnosti plemene. Protože vlastnosti, které se nevyužívají, postupně zakrní a posléze vymizí. Chceme přeci mít odolné plemeno, které se vyrovná s nepřízní počasí, tak jak to umí vlci. 

Spousta majitelů tvrdí, jak je jejich pes v kleci rád a dobrovolně tam zaleze. Ten pes nezažil válení se v trávě, nezažil možnost rozeběhnout se po zahradě kdykoliv pocítí potřebu. Nezažil hry s kamarády po celý den a odpočinek až když padne na hubu po vysilující každodenní hře venku.

Co myslíte. Byl obyvatel takovéto klece zavřený rád? Stačil mu celodenní výhled na bílé stěny kolem a sterilní prostředí bytu? Stačily mu čichové podněty z bytu?

A to je tam s největší pravděpodobností zavřený i v noci. Takovéto držení (nejen) vlčáků by mělo být trestné a posuzováno jako týrání.

Škoda, že se důsledněji nedodržuje zákon:

Zákon na ochranu zvířat proti týrání (zákon č. 246/1992 Sb.)

A konkrétní čast, popisující držení psa v kleci:

§ 4

(1) Za týrání se považuje

a) nutit zvíře k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a biologickým schopnostem a prokazatelně překračují jeho síly,

b) podrobit zvíře výcviku nebo veřejnému vystoupení anebo obdobnému účelu, je-li toto pro zvíře spojeno s bolestí, utrpením, zraněním nebo jiným poškozením, jakož i vychovávat, cvičit nebo účelově používat zvíře k agresivnímu chování vůči člověku nebo jiným zvířatům,

c) z jiných než zdravotních důvodů
1. omezovat výživu zvířete včetně jeho napájení, nestanoví-li zvláštní předpis jinak, 1f)
2. podávat zvířeti potravu obsahující příměsi nebo předměty, které mu způsobují bolest, utrpení nebo jej jinak poškozují,
3. omezovat bez nutnosti svobodu pohybu nutnou pro zvíře určitého druhu, pokud by omezování způsobilo utrpení zvířete,

Fotografie psa, opakovaně se zraňujícího při pokusech dostat se z domácí klece.

Líbila se vám tato akce? Mně ani trochu.

 

Bude váš pes žít celoročně v bytě? Pořiďte si jiné plemeno. Malé, nenáročné na prostor, po generace držené v klimatizovaných místnostech.